Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi

Meritta Hakkında Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Merit Otelleri bünyesinde 2017 yılında kurulan MEP-DER arasında imzalanan bir protokole göre ‘Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ 10 Mayıs 2018 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Merkezin amacı; yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak mümkün olan en kısa sürede doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamaktır.

“MERİTTA DENİZ KAMLUMBAĞALARI REHABİLİTASYON MERKEZİ” MERİT TURİZM GRUBU’NUN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİDİR

Merit Turizm Grubu, ”Akdeniz’in cennet adası Kıbrıs” için faaliyetlerine 100 milyon yıldan fazla bir süre denizlerimizde varlıklarını sürdüren deniz kaplumbağalarına destek olmak için kurulmuştur.

Meritta Hakkında

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Merit Otelleri bünyesinde bulunan MEP-DER arasında imzalanan protokole istinaden bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan ‘Meritta Deniz kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ 10 Mayıs 2018 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Merkezin amacı; yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak mümkün olan en kısa sürede doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamaktır. Deniz kaplumbağalarının hayatları, beslenmeleri, yaralanma ve ölüm sebepleriyle ilgili kamuoyunu bilgilendirme amaçlı projeler yürütmek, bilimsel proje ve merkezlere destek vermek amaçlanmıştır. Deniz kaplumbağalarının ve yaşam alanlarının daha iyi şartlarda olabilmesi için yaptığı çalışmaların yanı sıra tüm canlıların daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir doğaya sahip olması için de projeler üretmektedir.

Deniz Kaplumbağaları Hakkında

Deniz kaplumbağaları, dünya üzerindeki en eski hayvan gruplarından bir tanesi olarak 100 milyon yılı aşkın süredir varlıklarını sürdürmektedirler. Dinozorlar ile aynı dönemde yaşamış ve çok az değişikliklerle günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş canlılardandır. Pek çok fosil kaydında atalarını görmek mümkündür. Deniz kaplumbağaları genellikle karada yaşayan akrabalarından çok daha büyüktür ve kafalarını kabuklarının içine tamamen çekme yeteneğini kaybetmişlerdir. Üyelerinde yer alan parmak kemikleri uzayarak kürek benzeri yüzgeçlere dönüşmüştür. Suyu yararak yüzebilmeleri için gelişmiş, sağlam ve aerodinamik kabukları ile dümen görevi gören düzleşmiş arka uzuvları vardır. En büyük deniz kaplumbağası türü olan deri sırtlı kaplumbağa (Dermochelys coriacea), 500 kg’ın üzerine çıkabilen ağırlıkları, 3 metreye ulaşabilen boyları ile birlikte bilinen en büyük sürüngenler arasındadır. Eğer yetişkinliğe ulaşabilirlerse çok uzun bir yaşam süreleri olabilir.

NET Çocuk Meritta Yayınları

Net Holding bünyesinde 1982 yılında kurulan şirketimiz, Çocuklarımız için en iyisi sloganını ilke edinerek, 1995 yılından itibaren çocuk kitapları üretimine başladı, Okul öncesi eğitimin, önemli ve hassas bir konu olduğunun bilincinde uluslararası ve ulusal yazar-çizer kadromuz ve iş ortaklarımız ile en iyi içerikleri en kaliteli malzeme ile buluşturup sizlere hizmet sunmaya çalışıyoruz.

Meritta ve Sihirli Taş

Çocuklarımız bu nefes kesici macerada hem eğlenecek hem de çevre bilinci kazanacak.

Meritta Kirli Deniz

Çocuklarımız bu nefes kesici macera da hem eğlenecek hem de çevre bilinci kazanacak.

Meritta ve Sihirli Taş

Çocuklarımız bu nefes kesici macerada hem eğlenecek hem de çevre bilinci kazanacak.

Meritta Kids Club

2015 yılı bahar aylarında oluşturulmaya başlanan Eğlence ve Aktivite departmanı olarak hayli dinamik bir başlangıçla öncelikle Mini Club ile ilgili pek çok düzenleme yaptık, bazı uygulamalar değişti… Güvenlik ve Hijyen öncelikli, fakat eğlence amacından asla taviz vermeyen bir çocuk kulübü konsepti oluşturmaya başladık. Fiziki yapılarda ciddi değişimler ve yatırımlar planlandı. Aktivite, oyun, oyuncak gibi pek çok detayla ekip olarak pek çok araştırma, geliştirme ve derhal sahada uygulanır tüm çalışmaları başlattık. Ancak tüm bunlar en iyi şekliyle uygulansa bile yetmeyecekti, başka yerlerdeki örneklerinde de yetmemişti ve ayrıca bizler de bu büyük kurumun bir parçası olarak zaten yetinmemeli, “memnuniyetle” çalışmalara devam etmeliydik. Şu ana dek bahsettiğimiz tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak çocuğa odaklandık. Çocuk dokunur, çocuk koklar, çocuk tadar … Ve çocuk ötelenmez asla. İşte onları ötelemeyecek, oturup dinleyecek, dokunup etrafında olmalarına izin verecek, yaşayan, nefes alan, geldikleri bu adaya ait olan, anıları, sevinçleri, acıları, dostları olan bir canlıya yönelme fikrinin ilhamıdır şu ana kadar anlatılanlar. Ada’nın rehberliğinde denize yöneldik .., Akdeniz’ e. Tüm Akdeniz’ in olduğu gibi adamızın da sembolü Caretta Caretta’ lar. Caretta’ yı Merit ile birleştirdik böylece doğmuş oldu aslında fikir olarak MERİTTA karakteri. Son derece enerjik, hep pozitif ve hayli misafirperver, neşeli bir ev sahibi.

AYRICALIKLI ÇOCUKLAR, MUTLU AİLELER

Çocukların memnuniyetini hedefleyerek atılacak tüm adımlar kalıcı, sürdürülebilir ve geliştirilebilir olmalıdır. Kısacası yaşamalı, nefes almalıdır. Yaşadığımız yere ait olmalıdır. Çünkü çocuk dokunamadığı, koklayamadığı, tadamadığı hiç bir şeye inanmaz. İnsanın zaten doğasında vardır tanışmak, iletişim kurmak, gitmek, görmek, tekrar görmeyi istemek, özlemek, keşfetmek…. Çocuklarda ise bu duygular sınırsız düzeydedir. Konsantre seviyeleri de son derece kısıtlı olduğu için bariz, büyük, sıra dışı ve dokunabilecekleri değişiklikler yapmak gerekir. Bu değişiklikler ise kalıcı ve geliştirilebilir olmalıdır. Kısacası yaşamalı, nefes almalıdır. Yaşadığımız yere ait olmalıdır. Çocuk dokunur, çocuk koklar, çocuk tadar … 2017 yılı itibariyle Merit Otellerinin çocuklarının dokunabilecekleri, iletişim kurabilecekleri, eşsiz maceralarını birinci ağızdan dinleyecekleri kahramanları var. Onlara aktivite yapacak, kitaplarını okutacak, resimlerini boyatacak, resimlerini kıyafetlerinde taşıyacak ….. Proje sadece çok uzun soluklu değil, ömürlüktür. Bir miras değil, bir eserdir. Karakterler yaratmak, onları ete kemiğe büründürmek, konuşturmak, yaşatmak konularında dünyanın en büyüğü olan Walt Disney’ in sözü, unutmayın ki her şey bir fare ile başladı.

MERİTTA

Ada’nın kuzey sahilindeki caretta caretta yumurtlama alanlarından birinde dünyaya gelmiş bir deniz kaplumbağasıdır. Türün diğer bireylerine göre daha hareketli, enerjik bir doğa tutkunudur. Tüm canlılarla direkt iletişim halindedir. Bir deniz kaplumbağasına göre hayli hızlı bir yüzücüdür. Bu özelliğini de tanışmaları yıllar öncesine dayanan, yaş olarak kendisinden büyük, en yakın dostu olan Adalı’ma borçludur. Bizim hikayemizde Meritta’nın 15-16 yaşları anlatılır.

Meritta Club Hedefler ve Misyonlar

2018 yılı itibariyle 4-12’ den 4-17’ ye çıkmış olan hizmet yaş aralığını ilerleyen yıllarda 1-17 yaş aralığına getirmek.

Tüm uygulamalar, aktiviteler, içerikler ile ilgili geliştirme ve yenilik çalışmaları yapmak.

Mutlu çocuk + mutlu aile = mutlu kurum dengesi kurmak.

Aile olmak

Ada denizinin su altı canlı yapısına ilişkin sorumluluklar üstlenmek.

Çocuklara su altı/su üstü tüm canlıların yaşam haklarını anlatmak.

Ada tanıtımında aktif roller üstlenmek.

Rahat çocuk, rahat aile, rahat tatil sağlamak.

Misafirlerimizin Önceliklerini Önemsemek

ADALIM

30’ lu yaşlarının başında tipik bir avcı deniz kuşudur. Ada’ ya çok küçük yaşta tesadüfen gelmiş ve kalarak adada büyümüştür. Türün diğerlerinde bulunmayan en önemli özelliği kaşif olması ve kıtalar arası defalarca uçmuş olmasıdır. Bu özelliği çok kez başını derde soksa da, hayli tecrübe de kazandırmış, gözü kara, güçlü bir deniz kuşu olarak yaşama tutunmasını sağlamıştır. Meritta ile yavru deniz kaplumbağalarını avlarken tanışmış ve o günden sonra yavru deniz kaplumbağalarını avlamaktan vazgeçmiştir. Hayatının geri kalanında Meritta ile iyilik adına türlü mücadele ve macera onu beklemektedir.

POTİN

İsmini antik Yunanistan’da madeni para kaplamasında kullanılan bir alaşımdan almış, hayata hep pozitif bakan, çok neşeli bir dişi Akdeniz fokudur. Diğer kahramanlarla tanışıklıkları çok yeni olmasına rağmen kendini sevdirmiş ve çok çabuk yeni yaşantısına adapte olabilmiştir. Geçmişine yönelik sırları zamanla ortaya çıkacaktır.